פרקט רב שכבתי לבית

פרקטים רב שכבתיים – בין פרקט למינציה לפרקט גושני

האם פרקט למינציה מתאים לכל חלל ? לאחרונה, כל מי שמעוניין לעצב חדר מסויים בבית ולתת לו מראה דרמטי ויוקרתי, יתחיל בריצוף החדר בפרקט, עוד לפני החלפת הרהיטים. ללוחות העץ יש אופי כל כך ברור, שלא ניתן להתעלם מהאפקט שיוצרת רצפת פרקט, בין אם בחרתם שהרצפה תהיה האטרקציה של החדר, או לחלופין, למזג את הרצפה עם הרקע. האופי המיוחד של הפרקט מאפשר להוסיף את המגע האישי לכל חדר.

הפרקט הגושני ידוע כגולת הכותרת בכל מה שקשור לריצוף פרקט, אך מחירו גבוה בהתאם, ולא כל אחד יכול  להרשות לעצמו את העלות הגבוהה של החומר וההשקעה בטיפול התקופתי, שדורש פרקט מסוג זה. הרבה אנשים מחפשים רצפת פרקט זולה יותר, אך לא אוהבים את המראה והתחושה הסינטטיים של פרקט למינציה.

 לכל אלו יש סוג נוסף, שנחשב "באמצע" - בין פרקט למינציה לפרקט גושני, עבור כל אלו הרוצים להשיג חדר עם אפקט מקסימאלי ומעוניינים בפרקט עץ איכותי, אך אין להם יותר מידי כסף להוציא על פרקט עץ מלא – מדובר בפרקטים שכבתיים.

פרקטים שכבתיים מתחלקים לשני סוגים: פרקט דו שכבתי ופרקט תלת שכבתי.

(פרקט למינציה לא משתייך לקבוצות הנ"ל)

פרקט דו שכבתי

עשוי משתי שכבות של עץ. התחתונה מעץ לבד, המעניקה לפרקט את העמידות והיציבות שלו והעליונה מעץ טבעי ומשובח, שבדרך כלל מצופה בשכבת לכה או שמן מיוחד.

פרקט תלת שכבתי

פרקט שיותר נפוץ בארץ. לוחות העץ מורכבות מ- 3 שכבות. שכבה עליונה של עץ אציל, שעליה נמרחת שכבה של לכה, ומודבקת על 2 שכבות נוספות של עץ, פשוט יותר, שאמורות לתת לפרקט עמידות ויציבות. למרות 3 השכבות, לוחות הפרקט התלת שכבתי אינן עבות ועדיין יש להם מראה יוקרתי. עובי השכבה העליונה יכול להגיע ל- 4 מ"מ.

יתרונות פרקט תלת שכבתי, מלבד מחירו הזול בהרבה מפרקט גושני, היא שאפשר להתקין אותו באופן עצמאי בשיטה הצפה (על גבי שכבת ספוג לבידוד). פרקט דו שכבתי לעומת זאת, ניתן להתקין רק בהדבקה לרצפה. עבור כל אלו שבוחרים בפרקט תלת שכבתי, רצוי להשקיע עוד קצת כסף וגם פרקט זה להתקין בהדבקה. פרקטים אלו מחזיקים מעמד עשרות שנים, ובמידה ומטפלים בהם כמו שצריך, הם יראו חדשים גם לאחר שנים רבות. לכן רצוי שהדבקת הפרקט תעשה על ידי מתקין מקצועי, אל תנסו לחסוך כאן בכסף, שכן ההדבקה דורשת מיומנות רבה וניסיון, ותקבע איך הפרקט שלכם יראה בעוד 10 שנים.

ההבדלים בין פרקט תלת שכבתי ודו שכבתי הם בעיקר ברוחב לוחות העץ, העובי והעיצוב של הקרות. הפרקט הדו שכבתי יקר יותר מהתלת שכבתי ומתאים לאלו שרוצים להעניק מראה יוקרתי ואלגנטי לבית – הודות לדיוק המושקע בהכנה שלהם.

 את כל סוגי הפרקטים השכבתיים מומלץ לחדש כל כמה שנים על ידי שיוף וליטוש השכבה העליונה. פעולה זו שומרת על הפרקט ומחזירה לו את הגוון והאיכות המקוריים.

כיום יש מגוון עצום של אפשרויות עיצוב, וריצוף בפרקט יעזור לכם להשלים כל סוג של עיצוב פנים. סוג הפרקט והדוגמא שלו ממלאים תפקיד חשוב בעיצוב החלל הפנימי, ומשפיעים גם על גודל החדר והאפקט שלו. למשל – למתן מראה אלגנטי, רצוי לבחור בסוג עץ בהיר, דוגמת עץ אלון קלאסי. במידה ותרצו לתת השפעה בולטת יותר, רצוי לבחור בסוג עץ כהה, המדגיש את התבנית העיצובית של העץ עצמו.

פרקטים שכבתיים מומלצים מאוד, מפני שהם משלבים מראה ייחודי של פרקט עץ עם עמידות גבוהה. פרקט למינציה  מתאים לאלו אשר מחפשים מראה קלאסי במחיר סביר.