פרקט עץ – חלוקה לרמות מיון

פרקט עץ חדר לארץ רק בשנים האחרונות וכבר כבש בסערה את השוק הישראלי.

 אם גם אתם החלטתם, כמו אלפים אחרים בארץ, כי פרקט עץ הוא סוג הריצוף המועדף עליכם, וודאי עשיתם זאת לאחר שיקול של כל היתרונות של פרקט עץ אל מול סוגי ריצוף אחרים.

 המגוון העצום של פרקטים הקיים כיום בשוק, עלול לבלבל כל אחד, ולהקשות על הבחירה. כדי להקל עליכם את הבחירה, חשוב שתכירו את סוגי הפרקטים וההבדלים ברמות המיון של העץ, שקובעים את מראה הפרקט, הגוון, הטקסטורה והאיכות.

 פרקט למינציה מורכב מעץ גרוס דחוס, ולכן הצבע המקורי של העץ לא ממש נראה על לוחות פרקט למינציה. הגוון של לוחות פרקט הלמינציה נקבע בהתאם לגוון של שכבת הלמינציה המצולמת שאותה מדביקים על לוח הבסיס. כיוון שמדובר בצילום ולא בגוון של העץ עצמו, האפשרויות אינסופיות.

לגבי פרקט עץ, כיוון שמדובר בלוחות עץ טבעי, הגוון שיתקבל עבור לוחות פרקט עץ יהיה הגוון הטבעי של העץ. לוחות פרקט עץ נמרחות בלכה שקופה לחלוטין, כך שניתן לראות את הגוון הטבעי ואף לחוש את הטקסטורה הטבעית של העץ.

כשמדברים על טקסטורה של עץ, הכוונה היא בעצם לדגמים הטבעיים המעטרים את העץ. לכל סוג עץ, הטקסטורה הייחודית לו, בחלק מן העצים הטקסטורה המתקבלת היא זורמת ורגועה ובחלק מן העצים הטקסטורה דומיננטית יותר.

 כשמתייחסים לגוון טבעי, טקסטורה טבעית ורמות מיון, מדברים בעיקר על פרקט עץ תלת שכבתי ופרקט עץ גושני.

 לפרקט עץ טבעי יש חלוקה לרמות מיון:

לוחות פרקט עץ ברמת מיון גבוהה (סלקט) יתנו לוחות פרקט בעלי מראה נקי של עץ.

לוחות פרקט עץ ברמת מיון בינונית (נטורל – טבעי), יתנו לוחות פרקט עץ המכילות מעט "עיניים" ומעט מעברי צבע.

לוחות פרקט עץ ללא מיון כלל (רסטיקל), לוחות אלו יתאפיינו בריבוי "עיניים" ובמעברי צבע חדים יחסית. המרקם של הלוחות מכיל בתוכו את העיטורים הטבעיים של העץ.

 סוגי עצים רבים המשמשים לפרקטים מתאפיינים במעברי צבע חדים ובגוונים חזקים, כך שברמות המיון הגבוהות שלהם ישלוט הצבע הדומיננטי של העץ ויתמעטו כתמי צבע אחרים.

 הדוגמא הבאה תבהיר את עניין רמות המיון: עץ דובדבן מתאפיין במעברי צבע בין אדמדם ללבן, בלוחות פרקט עץ ברמת מיון גבוהה, הצבע הדומיננטי יהיה אדמדם ויתמעטו כתמי הלובן.

השימוש בפרקט עץ יוצר אפקט עיצובי ברור ומעניין, מעניק תחושה נעימה בבית ומראה יוקרתי וקלאסי.

כיוון שהביקוש לפרקטים עולה מידי שנה בשנה, כך גם ההיצע גדל, והודות לעובדה זו, מחירי פרקטים הם כבר לא בשמיים, וכמעט כל אדם יכול להרשות לעצמו רצפה מעוצבת ויוקרתית, כזו שראו פעם רק בבתים מפוארים.