פרקט למינציה – זול זול, אבל…

כל מי שריצף את הבית בפרקט, או מתעתד לעשות כן, יודע כי פרקט עץ הוא גולת הכותרת בכל מה שקשור לריצוף מעץ, ומצד שני, פרקט למינציה הוא פרקט פחות איכותי, ונחשב פרקט "עממי". ובכן, דבר זה נכון, בבסיסו, אך אין להתייחס לפרקט למינציה כברירת מחדל.

רבים טועים לחשוב שפרקט למינציה מאבד מיופיו במהירות יחסית, ונראה "זול", ולכן רוכשים אותו אלו שאין ידם משגת לקנות פרקט עץ אמיתי. ובכן, הבא נעמיד דברים על דיוקם. פרקט למינציה אמנם זול, אבל…

קודם כל, קצת היסטוריה – פרקט למינציה פותח בשנת 1977 בשבדיה, ולוחות הלמינציה הראשונים הגיעו לשוק בשנת 1980. הסוג החדש של הריצוף התפשט במהירות לכל מדינות אירופה האחרות. לוחות הלמינציה של השנים הראשונות אכן היו לא איכותיות, אך הודות לפיתוחים הטכנולוגים בתחום הריצוף, עד סוף שנות ה- 80 כבר יוצרו קורות בשיטות מתקדמות יותר שתרמו לאיכותו, לעמידותו ולמראהו של הפרקט. כיום ההבדל בין פרקט למינציה ופרקט עץ אמיתי לא ניתן לזיהוי כמעט, מפני שרצפת הלמינציה הופכת דומה יותר למודל הטבעי.

פרקט הלמינציה שאנו מכירים כיום, מתפאר בעיצוב חלק ומראה אותנטי ומגעו כשל עץ, בנוסף לפרקט הלמינציה ציפוי אנטי בקטריאלי ופני משטח איכותיים בעלי אופי של עץ אמיתי. בחירה בפרקט למינציה בעצם נותנת תוצאה של רצפה עמידה, המשתלבת עם כל עיצוב ונראית יוצאת מן הכלל.

רצפת למינציה אמנם נראית טוב, אך מראה טוב בלבד אינו מספיק. הרצפה צריכה להיות יותר מאשר סתם יפה.

בנוסף לרצפה יפה, תרצו מן הסתם שהריצוף שלכם יחזיק מעמד, לכן גם התכונות הפנימיות של פרקט למינציה צריכות למצוא חן בעיניכם.

בשוק קיימים מגוון סוגים של פרקט למינציה, בעלי רמות שחיקה שונות – לכן, גם עם הכתמים הקשים ביותר אתם יכולים להישאר רגועים. כתמים כמו יין אדום, שמן, ריבה או אפילו לק, כל אלו קלים מאוד להסרה מפרקט למינציה.

פרקט למינציה נחדש לריצוף עמיד ביותר וגם גרירת ריהוט כבד לא משאירה עקבות.

נקודה נוספת שחשובה לנו בבחירת ריצוף, מלבד קלות הניקיון, היא שהרצפה תישאר נקיה מחיידקים. נכון, אנחנו לא יכולים לראות חיידקים, אך אנו יודעים מה הנזקים שהם עלולים לגרום, במידה ולא הושמדו – אלרגיות מוגברות ומחלות. לוחות פרקט למינציה מגיעות עם ציפוי אנטי בקטריאלי שמשאיר את החיידקים ללא יכולת להתרבות.

כיום פרקט למינציה הוא סוג הריצוף הפופולארי ביותר בעולם. אין ספק כי רבות השתנה מאז הפיתוח הראשוני של קורות הלמינציה.

הדבר היחידי שלא השתנה מאז 1980 זה ההרכב של לוחות פרקט למינציה, שמורכב משלוש שכבות:

שכבה ראשונה, שהיא שכבת הבסיס. שכבה אטומה וקשיחה במיוחד, שמשפרת את היציבות המבנית של הקורות ומשמשת מחסום לחדירת לחות. השכבה האמצעית, עבה יותר, היא שכבה המורכבת מעץ, לרוב HDF. שכבה עליונה, שכבת פני השטח, השכבה הדקורטיבית, מורכבת מתאית שרף שטופלה בטיפול מיוחד, שנתן לה את האופי הקשה, העמיד, ואת המראה הדקורטיבי.

הודות לטיפול המיוחד של פני השטח, פרקט למינציה משתלב בכל סוג של עיצוב ומעניק אופי מיוחד לרצפה. התקנת פרקט למינציה מתבצעת בצורה כזו שכמעט ולא ניתן לראות את החיבורים בין הקורות, דבר שיוצר אשליה של חדר רחב יותר.

לסיכום, רצפת למינציה היא רצפה איכותית, נראית ומרגישה כמו הדבר האמיתי ובנוסף מספקת יתרונות רבים.