פרקט עץ בחדר ישיבות עגול

פרקטים – כמה דברים שחשוב לדעת

בשעה טובה החלטתם לשפץ את הבית, או לקנות בית חדש. נושא הפרקט בודאי יעלה בשלב מסויים. מחירי פרקטים ישנם בטווחי מחירים זולים עד יקרים מאוד ולכן כל אחד יכול להרשות לעצמו. 

לא בטוחים אם ריצוף פרקט באמת מתאים לכם  – להלן כמה נקודות שיעזרו לכם לגבש החלטה.

פרקט הוא ריצוף המורכב מאריחי עץ, לרוב אריחי עץ מעובד המשתלבים זה בזה במבנה דמוי פסיפס. שיטת ריצוף זו שימשה כבר בשנת 1684, בעיקר בארמונות ומבני ציבור מפוארים. בעשרות השנים האחרונות השימוש בפרקט עבר בהדרגה ממבנים מפוארים לאולמות ספורט, בתי עשירים וכיום נמצא גם בבתים פרטיים.

 

באירופה ובארה"ב השימוש בפרקט נפוץ הרבה יותר מאשר בארץ. כיוון שמדובר בארצות עם מזג אוויר קר יותר, הפרקט הוא ריצוף מושלם שיוצר בידוד טוב ושומר על החום בחדר. מגע רצפת העץ חמים ומעניק לרגל היחפה משטח נעים יותר להלך עליו, בעיקר בחורף.

 

רצפות פרקט מגיעות כיום במגוון צורות, סוגים וגוונים. מחירי פרקטים גם הוזלו בצורה משמעותית, וכיום ניתן להשיק פרקטים במחירים השווים נפש. כמו כן רצפות פרקט  עשויים מסוגי עצים שונים – עץ אלון, דובדבן, אגוז,  מייפל ולאחרונה גם מעץ במבוק.

 

סוגי פרקטים מול מחירי פרקטים

ישנם שלושה סוגים עיקריים של פרקטים, והבחירה באחת מהם נובעת בדרך כלל משיקולים של תקציב.

פרקט גושני  - זהו הפרקט המסורתי, פרקט עץ מלא שלא עבר שום תהליך תעשייתי. מכאן מגיע שמו – שכן מדובר באריח מגוש עץ. לרוב פרקט גושני עשוי מעץ אציל. זהו הפרקט היקר ביותר, אך גם האיכותי ביותר. הדבר ניכר במראהו, בתחושה שהוא מעניק וכן העובדה שהוא עמיד לתקופת חיים שלמה. מחירי פרקטים גושניים יכולים להגיע עד ל- 600 ש"ח למטר ולעיתים למחיר זה יש להוסיף את עלות ההתקנה.

פרקט שכבתי – פרקט מקובל וזול יותר. שכבה עליונה בעובי מס' מילימטרים, עשוי מעץ אציל ומתחתיה 2 שכבות מקורות עץ רגילות או HDF (סיבית דחוסה). גם בפרקט שכבתי ניתן להבחין בתחושת העץ האמיתי, הן במראה, והן באורח החיים. מחירי פרקטים שכבתיים מתחילים מ- 200 ש"ח למטר וגם במקרה יש להוסיף את עלות ההתקנה.

פרקט למינציה – הפרקט הזול והשכיח ביותר. קורות עץ העשויות מ- HDF עם ציפוי סינתטי, אך בעלות מראה וטקסטורה של עץ אמיתי, אודות לשכבת הלמינציה המודבקת על פני השטח. מחירי פרקט למינציה הם הזולים ביותר והמשתלמים ביותר עבור רוב האנשים.

 

אז איזה פרקט הכי מתאים לנו ?

היתרון הבולט של פרקט למינציה על פני הפרקטים מעץ הוא שאינו נשחק או נשרט, קל לניקוי וכמעת ולא דורש תחזוקה – לכן כשמדובר בבית עם ילדים, רצי לבחור בפרקט למינציה. מחירי פרקטים מסוג למינציה הם גם הזולים ביותר, גם בזכות העובדה שניתן לחסוך במחיר ההתקנה ולהתקין את פרקט הלמינציה באופן עצמאי.

פרקט עץ הוא רגיש יותר, ניזוק בקלות יותר מגרירת רהיטים ודורש ניקוי זהיר ותחזוקה תקופתית.

פרקט עץ כמובן נראה, מרגיש ואפילו מריח כמו עץ אמיתי והאפקט שמקבלים מריצוף בפרקט עץ הוא מרשים יותר. פרקט עץ יחזיק מעמד לכל החיים ולא יאבד מהברק והיופי שלו, גם לאחר שנים רבות. בנוסף, תמיד ניתן לחדש אותו על ידי שיוף השכבה העליונה ושימון בשמן או לכה.

בנוסף, קיים עניין המחיר – מחירי פרקטים מעץ בדרך כלל יעלו עד פי עשרה יותר מפרקט למינציה.

אז איפה הכי כדאי ?

לרוב נהוג לרצף פרקט בחדרי השינה, שם רוצים לקבל אווירה חמימה, רומנטית ונעימה. במידה ואתם בוחרים לרצף את כל חדרי השינה, כולל חדרי הילדים, אתם יכולים לבחור בפרקט למינציה.

במידה ופרקט עץ קוסם לכם יותר, רצפו בשלבים, כל פעם חדר אחר, בהתאם לתקציב שלכם. כך תוכלו להשקיע באיכות חיים בלי לפשוט את הרגל.

אופציה נוספת היא לרצף את חדר השינה המרכזי ברצפת עץ איכותית ואצילה, ואת חדרי הילדים רצפו בפרקט למינציה – זול יותר ובטוח יותר.