פרגולה מעץ איכותי

פרגולות עץ – כללים שחשוב לדעת

פרגולות עץ נבנות בדרך כלל בגינות, במרפסות הבתים, או על גגות. הפרגולה היא בעצם סככה, ולה שימוש פונקציונאלי – הגנה מפני השמש או הגשם.

לאחרונה, עם גדילת הביקוש וההתפתחות בתחום הפרגולות, ניתן לראות יותר ויותר פרגולות עץ בעיצובים שונים ומיוחדים, שמלבד הפונקציונאליות שלהם גם נותנות ערך מוסף ומקנות מראה יוקרתי ומעוצב לבית.

לרוב, פרגולות עץ סטנדרטיות נשענות מצד אחד על קיר הבית ומחוזקות באמצעות עמודים תומכים מהצד השני. רוב הפרגולות בעלות קירוי כזה או אחר, ולכן, יש כמה דברים שחשוב לדעת לפני שנגשים למלאכת בניית פרגולה:

כללים ותקנות לבניית פרגולות מעץ:

  1. ראשית אתם צריכים לקבל היתר בניה. על פי החוק, פרגולה מוגדרת כ"בניה מצומצמת". הווה אומר, בניה על שטח קיים, אך שאינה כוללת הרחבת השטח כלפי חוץ.
  2. בניית פרגולה תתבצע על גג הבית או בחצר הבית בלבד.
  3. פרגולה נחשבת כמבנה בעל קירוי אך ללא קירות, לכן במידה ותרצו להוסיף קירות, צריך היתר בנפרד.
  4. המרווחים הפתוחים בין הקירות של הפרגולה יהיו מחולקים באופן שווה ויהיו לפחות 40% משטח ההצללה.
  5. עבור בניית פרגולה בחצר – שטח הפרגולה לא יהיה מעל 1/5 משטח החצר, או עד 15 מ"ר (הגדול מביניהם) ובכל מקרה שטחה של הפרגולה לא יעלה על 50 מ"ר.
  6. עבור בניית פרגולה לגג – שטחה של הפרגולה לא יעלה על 1/3 משטח הגג או עד 10 מ"ר (הגדול מביניהם).
  7. פרגולה יכולה להיבנות רק מחומרים הנחשבים חומרים קלים כגון: עץ או מתכת.

חשוב לדעת: לכל עיריה יש תקנות משלה, לכן רצוי לבדוק בעיריה במקום מגורכם מה התקנות הספציפיות לאזור בו אתם מתגוררים, בטרם תגשו למלאכת הבניה.

ובכן, השלב הראשון והחשוב הוא היתר בניה ותכנון הפרגולה בהתאם לתקנות הבניה של העיריה.

לפני הזמנת הפרגולה, חשוב להחליט מה התקציב העומד לרשותכם. ישנם סוגים רבים ושונים של פרגולות עץ,  בטווח מחירים משתנה, לכן רצוי להגיע עם תקציב ידוע מראש, ולפיו לבחור את סוג הפרגולה, גודלה ועיצובה.

לאחר ההחלטה על התקציב – בצעו סקר שוק מקיף. למרות המבחר הרב, הסוגים השונים והתחרות הגדולה בשוק בין בעלי המקצוע, פער המחירים אינו גדול במיוחד. עבור עבודה טובה ופרגולה טובה, עמידה ויציבה, תצטרכו לשלם. במידה ויש הצעת מחיר נמוכה מאוד מיתר ההצעות, רצוי שתבדקו מדוע.

דבר נוסף שחשוב לקחת בחשבון הוא תחזוקת הפרגולה - פרגולות מעץ דורשות תחזוק של העץ מידי שנה. בדקו עם בעל המקצוע מה פעולת התחזוק הדרושה עבור הפרגולה שלכם, בהתאם לסוג העץ. במידה ותשכילו לבחור את בעל המקצוע שלכם בצורה טובה, כל פעולת התחזוק שתצטרכו לעשות תהיה לרוב חידוש הצבע וניקיון המרזבים (במידה והותקנו מרזבים).