פרגולה תלויה

פרגולות מעץ – עיצובים שונים לפונקציות שונות

פרגולה היא תוספת פונקציונאלית מאוד לבית, בנוסף לפונקציונאליות שלה, היא גם תוספת מאוד דקורטיבית. כיום ניתן לראות פרגולות מעץ בכל מקום: בכניסה לבתים, בחצרות הבתים, במרפסות, בגנים ושטחים ציבוריים.

עבור כל אלו המעוניינים בפרגולה טובה ויפה, שתשמש אתכם לאורך שנים, טוב תעשו אם תקדישו לעניין מעט מחשבה ותכנון מקדים, נתחו את הצרכים שלכם, האילוצים הסביבתיים וכמובן אפשרויות התקציב וכך תוכלו לבחור בפרגולה שתתאים לכם ביותר. פרגולות מעץ הן פופולאריות ביותר, ממלאות פונקציות שונות  וניתן לשלב בהן עיצובים שונים.

כשבוחנים את כל תחום הפרגולות עץ למרפסת או לחצר הבית, ניתן לראות כי הפרגולה השכיחה ביותר בארץ היא פרגולה מעץ אורן. בפרגולה מעץ אורן חשוב להקפיד שהקורות עברו חיטוי נגד חרקים, נגד גשם וטופלו בשמן מתאים לפני הצביעה. בנוסף, יש להקפיד על טיפול שנתי לעץ. נקודה נוספת שחשוב להקפיד עליה היא העמודים התומכים בגג – יש להקפיד שמבנה הקורות התומכות יתאים למשקל הגג ושהרווחים ביניהם לא יהיו גדולים מידי.

פרגולה מעץ גושני בנויה מקורות עץ עבות יותר ומיועדת לשאת משקל רב יותר. בהתאם לכך, גם המראה שלה מאסיבי יותר, והיא בדרך כלל מיועדת לקירוי שטחים גדולים יותר. גם בפרגולות מעץ גושני יש להקפיד על טיפול שנתי.

פרגולה תלויה מתאימה לשימוש מעל כניסות בתים ולמרפסות. פרגולה תלויה מותקנת ללא קונסטרוקציה של 4 עמודים תומכים ומומלץ להתקין אותה על שטח קטן יחסית.

סוג הקירוי של הפרגולה חשוב מאוד, מפני שהוא זה שבצעם מגדיר את מטרת הפרגולה, ולפיכך יקבע את המבנה שלה ואת הכובד של הקירוי שניתן יהיה להשתמש בו.

כפי שכבר הזכרנו, פרגולה אמורה להיות קודם כל פונקציונאלית, לכן בבניית פרגולה, ראשית חשוב להחליט מה הפונקציה שהפרגולה אמורה לשרת, ובעקבות זאת להחליט על סוג הקירוי. ישנם כאלו שבונים פרגולה למטרת קישוט, במקרה כזה הם יוותרו על קירוי בכלל ויסתפקו בקורות תומכות בלבד.

במידה וברצונכם לבנות פרגולה למטרות הצללה, כדי להפחית את עוצמת קרינת השמש, רשת עדינה של פסי עץ או אלומיניום תספיק. באופן זה גם מראה הפרגולה והמבנה שלה יהיו קלים ועדינים יותר. אם ברצונם לקבל צל מלא, ניתן לבנות פרגולה עם קורות מצלילות שיונחו באלכסון, וכך יטילו צל רב. לחילופין אפשר להתקין פרגולה ואת הגג לצפות בחומר אטום כגון פלסטיק, במבוק וכו'.

אם הפרגולה שלכם אמורה לספק איטום נגד גשם, יש להשתמש בסנטף, רעפי חרס, מתכת או שינגלס. במידה ותבחרו ברעפים או שינגלס, רצוי שתדעו שהם כבדים מאוד, ולכן פרגולות אלו חייבות להיות חזקות יותר. כמובן שהאיטום נגד הגשם יספק לכם גם צל מלא בקיץ.

החליטו איזה צורך אתם רוצים שתמלא הפרגולה ורק אחר כך גשו לבעלי מקצוע לצורך התייעצות. רצוי מאוד שבעל מקצוע יבקר אצלכם בבית, על מנת לבדוק את מוכנות השטח וכך יתאים לכם את הפרגולה שלכם.

פרגולות אלומיניום או סוככים גם יעשו את העבודה, אך פרגולות עץ כן פופולאריות יותר, מפני שהן יוצרות סביבה נעימה ומעוצבת, ומעניקות מראה יוקרתי ומזמין  לפינת הישיבה שלכם, בין אם היא נמצאת במרפסת ובין אם בחצר הבית.