פנלים לפרקט – סוגים של פנלים והתפקיד שלהם.

פנלים נועדו לכסות את המרווח בין הפרקט לקיר.

בניגוד לריצוף רגיל, פרקטים אינם נפגשים עם הקיר, ויש צורך לשמור על מרווח של 10-12 מ"מ בין קצה הפרקט לקיר. הרווח נועד לאפשר לפרקט להתפשט ולהתכווץ, עקב שינויי טמפרטורה ושינויים ברמת הלחות בחדר. את המרווח הזה מכסים כאמור הפנלים, הן כדי לשמור על מראה אסטתי והן כדי למנוע הצטברות וכניסה של לכלוך ולחות לשכבות הפרקט.

תהליך התקנת פרקט למינציה
תהליך התקנת פרקט למינציה בשיטה "צפה" על גבי ספוג

כל התקנת פרקט, בין אם מדובר בפרקט למינציה בהתקנה צפה, ובין אם מדובר בפרקט עץ בהתקנה על ידי הדבקה, חייבת לכלול גם התקנת פנלים, שתקשר בין הפרקט לקיר. את הפנלים יש לרכוש בצורה ובצבע שיתאימו לפרקט שלכם. ניתן להשיג פנלים ישרים או כאלו שמתעבים בחלק התחתון. את הפנלים מצמידים לקיר רק לאחר השלמת ההתקנה.

שיטת ההתקנה הנפוצה עבור פנלים היא בהדבקה על ידי דבק חם. יתרונות בהדבקה בדבק חם היא התקנה מהירה ומחיר נמוך. חסרונו הוא בשיטת עבודה שדורשת זריזות, אחרת הדבק מתקרר ומתקשה.

ניתן להדביק פנלים גם בעזרת סיליקון או דבק אקרילי, אך יש להמתין כיממה לייבוש מלא ולדאוג להצמדה של הפנל לקיר.

בהדבקת פנלים יש להקפיד לא להדביק את הפנל לפרקט עצמו, אחרת לפרקט לא תהיה אפשרות תזוזה. פנל שמודבק לפרקט יתעקם ויפול.

שיטה נוספת להתקנת הפנלים היא על ידי תפסנים- פריטי מתכת קטנים שנצמדים לקיר בעזרת בורג ועליהם מלבישים את הפנלים. ישנם פנלים תואמים שבהם חריצים המתאימים לתפסנים. יש להקפיד על הצמדת התפסנים לקיר בגובה אחיד לאורך כל הקיר.

פנלים עם רגל, שמתעבים בקצה אחד, מתאימים מאוד לכל מי שרוצה להעביר חוטי חשמל או כבלים בצורה קלה ונוחה, כך שגם לא יראו אותם. במקרה כזה יש להצמיד את הפנלים לקיר באמצעות תפסנים.

בהרבה מקרים יש צורך לקצר דלתות פנים, על מנת לאפשר הנחה של הסף בכניסה לחדר. כמו כן נוצרים הפרשי גובה בין החדר בו הותקן הפרקט והמסדרון.