עיצוב גינות באמצעות דקים מעץ

עיצוב גינות באמצעות דקים מעץ
עץ נחשב לחומר איכותי אשר יכול להחזיק מעמד לתקופה ארוכה, ולכן ניתן לבנות ממנו דקים בצבעים, גדלים וצורות שונות. כדי שתוכלו ליהנות ממראה הדקים לשנים רבות, חשוב מאד לשמור על העצים מהם עשויים הדקים. דקים מעוצבים מעץ משמשים ככלי שימושי ויעיל כאשר מדובר בעיצוב גינות לבתים פרטיים

איך בוחרים את העצים
לא כל העצים משמשים לבניית דקים, ולכן מעצבי גינות מומחים ובעלי ניסיון בתחום בוחרים את העצים בהתאם לפרמטרים שונים: איכות העץ, החלק הנכון בעץ ומספר השנים) ולאחר מכן נכרתים העצים.
א. איכות העצים: לא כל העצים מתאימים לבניית דקים
ב. ישנם עצים העוברים תהליך חיטוי המונע מהם להירקב, וכן מרחיק מזיקים שונים.
ג. החלק המתאים לבנייה: לא כל החלקים בעץ מתאימים לבניית דקים לגינה, כי ישנם חלקים שעשויים להביא לתוצאה לא מרשימה במיוחד.
ד. מחיר: מחירי דקים אינם קבועים אלא משתנים בהתאם לסוג העץ ועיצוב פריסת הדקים.

עיצוב גינות באמצעות דק עץ

עץ איפאה
מקורו של עץ איפאה בדרום אמריקה. עץ מסוג זה נחשב לאיכותי ביותר וחזק. חוששים מרוח או סופה? עץ מסוג זה עמיד בפני מזג האוויר קשים ונשמר לשנים ארוכות. בשנים האחרונות עיצוב גינות ייחודיות הולך וצובר פופולאריות כדק המתאים ביותר לאקלים השורר בישראל ומומלץ בקרב מעצבי הגינות והאדריכלים בישראל. אולי בארץ דק איפאה נחשב לכוכב החדש, אך באמריקה דק איפאה נחשב למרכזי ונמצא מתאים לא רק עבור בניית דקים אלא גם עבור עיצוב גינות ובניית פרגולות וריהוט מעץ.

יתרונו של דק איפאה הוא בעמידות בפני נזקים הנגרמים כתוצאה מפגיעות, חבטות או שריטות הנגרמות לאורך כל השנים. בשל החוזק שלו, דק איפאה מתאים במיוחד לנשיאת משקלים כבדים ויכול לשאת ריהוט גן מעץ ולכן הוא מומלץ בקרב מעצבי הגינות ואדריכלי הנוף. לדעת מומחים בתחום דק איפאה נחשב לחזק המהווה פתרון איכותי בפני פגעי מזג האוויר.

עץ גושני
עץ מסוג זה גדל בצורה ישרה מה שמעניק לו מראה אחיד, ולכן ניתן ליצור ממנו מספר רב  של קורות המגיעות לאורך 12 מטר. כתוצאה מאורך הקורות לא פעם ניתן להבחין בסדקים המופיעים על גבי העץ ומכאן מראהו המחוספס.הופיעו סדקים? אין צורך לחשוש מכך! אין בסדקים הוכחה כי מדובר בעץ לא איכותי, אלא כחלק מעיצוב הגינה כולה.

מה להתמקד לפני ההרכבה
לאחר שהבנו איזה עצים מיועדים לבניית דקים מגיע השלב הבא- שלב ההרכבה. בשלב הזה חשוב מאד להקפיד על קידוח חריצים קטנים בתוך קורות העץ. פעולת הקידוח נועדה לשם מניעת פיצוץ בקורות הדקים בעת התקנת הברגים. בנוסף, חשוב מאד להקפיד על הברגה נכונה- הברגה נכונה מסייעת לשמירה על עמידות לאורך זמן רב.כמו כן, בעת הנחת הדקים חשוב מאד להקפיד על רווח של כ-4 מילימטרים,היות והעץ נוטה להתרחב ככל שעובר הזמן.

סיכום
כאשר רוצים לעצב את הגינה הביתית עץ גושני או עץ איפאה מוסיפים יופי לבית ומשמשים לבניית דקים. לכל אחד מהם יתרונות וחסרונות אך חשוב מאד לבחור עצים שיחזיקו מעמד לאורך זמן רב, ולכן ניתן להיעזר באנשי מקצוע לצורך הבחירה. כמו כן, יש להקפיד ולשמור על הדקים מפני פגעי מזג האוויר על ידי תחזוקה הכוללת בין היתר שימון העצים אחת לשנה.

דק מעוצב לגינה