בניית רצפת פרקט

סוגי עצים המשמשים להכנת רצפת פרקט

לא הרבה יודעים זאת, אך קיימים יותר מ- 20 סוגים שונים של עצים, המשמשים להכנת רצפת פרקט. פרקט שעשוי עץ טבעי שומר על תכונות העץ ממנו הוא עשוי. לכן, בבואכם לבחור פרקט עץ, חשוב מאוד לדעת איזה סוגי עץ קיימים ומה התכונות שלהם. לכל עץ היתרונות שלו, רמת קשיות שונה, ומשחק צבעים בתוך גזע העץ.

ידיעת תכונות העץ, תעזור לכם להגיע לבחירת רצפת פרקט המתאימה ביותר לכם, לאופי שלכם, לצרכים שלכם וכמובן לעיצוב של החדר.

ישנם כמה פרמטרים חשובים בבחירת פרקט עץ, כמו קשיות העץ, שמשתנה בהתאם לתנאים בהם הוא גדל. בניגוד לבחירת פרקט למינציה למשל, שעל אף מגוון הדגמים הקיים בשוק, רמת הקשיות והגמישות של אריחי הפרקט לא משתנים.

ישנם כמה סוגי עצים עיקריים מהם מכינים את הקורות עבור רצפת פרקט, ורצוי להכיר את התכונות של כל עץ, עוד בטרם אתם בוחרים את סוג הפרקט שלכם.

עץ אלון:

לקורות פרקט העשויים מעץ אלון, יש גוון חום זהוב עשיר, והם משדרים אלגנטיות נצחית ומשלימים כל עיצוב פנים, מהקלאסי לעכשווי. מה שמיחד את עץ האלון היא הקשיות שלו, אך עם זאת הוא עץ גמיש, ולכן אחד הפופולריים בשימוש לרצפת פרקט. גזע עץ האלון מגיע עד להיקף של 9 מ' כמעט. עץ אלון שימש במשך מאות שנים את האנשים באירופה לבניית בתים וספינות, מפני שהוא עמיד בכל תנאי מזג אוויר.

קיימים כ- 450 מינים שונים של עץ אלון ברחבי העולם.

עץ אשור:

עץ העשור הוא בעל גרעין קשה. משתמשים בעץ עשור לייצור רצפת פרקט מפני שהוא חזק כמו האלון. בד"כ גזעי עץ אשור שנגדעו, חייבים לעבור תהליך של אידוי וייבוש, כך מתקבל הגוון הייחודי שלו, ורוד חמים. לוחות פרקט העשויים מעץ האשור נמצאים בשימוש מאסיבי עבור רצפות פרקט.

עץ מייפל:

קורות פרקט העשויים מעץ מייפל מתהדרים בקשת רחבה של צבעים, מלבן שמנת עד לצהוב רך. רצפת פרקט העשויה מעץ מייפל מהוקצעת בצורה חלקה מאוד, ויש לה ברק טבעי ומשיי. עץ המייפל הוא מאוד אלסטי וגמיש, לכן מרבים להשתמש בו גם לייצור כלי נגינה, בעיקר לגב של כינורות, צ'לו וגיטרות. העץ יכול להגיע לגובה של עד 2000 מטר ולחיות עד 400 שנה. עץ מייפל השקמה הוא בעל אלסטיות מיוחדת, עובדה זו הופכת אותו לאחד מסוגי העץ היקרים ביותר שיש.

עץ מֵילָה:

כמו האלון, עץ מילה הוא גם עץ קשה אך גמיש ואלסטי. השימוש בעץ זה נעשה בעיקר עבור ידיות, גלגלי עץ ורהיטים. לעץ המילה קורות דקורטיביות מאוד, והוא מתהדר במגוון צבעים, החל מלבן עד לחום עשיר. עץ המילה נפוץ מאוד בכל יבשת אירופה ומרבים להשתמש בו כריצוף בארצות הקרות. זהו עץ ממשפחת עצי הזית, שגדל במהירות גבוהה ומגיע עד לגובה של 1600 מטר.

עץ דובדבן:

מלבד החוזק והגמישות שלו, לעץ הדובדבן מרקם חלק ופלטת צבעים דקורטיבית של חום זהוב כהה עד אדום ארגמן. שימוש בעץ דובדבן נותן פרקט עץ המשרה אווירה חמימה ומזמינה בחדר. ישנם למעלה מ- 200 מינים של עץ הדובדבן, שגדלים כמעט בכל אזור בעל מזג אוויר ממוזג ונוח.

לעץ זה אופי "חמים" טבעי ולכן הוא נפוץ מאוד באירופה.

אלו הם סוגי העץ הנופצים ביותר הנמצאים בשימוש עבור רצפת פרקט. ישנם סוגים נוספים, אך סקירה זו מביאה את העצים הפופולריים ביותר.