דק למרפסת לאחר שימון

דק עץ – סוגים, הבדלים ומה שביניהם

הביקוש לדק עץ במדינת ישראל הולך וגובר. ומדוע לא בעצם? מדובר בפיתרון יפה לעין, שחוסך את הצורך בהשקיה מרובה (נקודה חשובה מאוד במיוחד בארץ), והתחזוקה של הדשא בגינה.

דק עץ הוא פופולארי מאוד ונמצא בשימוש בפינות ישיבה בבתים פרטיים, בשטחים ציבוריים ובמרפסות הבתים. הדקים מעניקים מראה יוקרתי ומעוצב לכל פינה.

ישנם סוגים רבים של דקים, וההבדלים ביניהם נובעים מהתכונות הפיזיות של סוגי העצים השונים, מראה דק, מחירו ועלויות התחזוקה שלו.

עץ אורן למשל, שנמצא בשימוש נרחב מאוד בארץ, הוא עץ רך, שחשוף יותר לשריטות ופגעי מזג אוויר. עץ איפאה נחשב עץ קשה יותר, לכן גם חסין יותר לפגיעות מסוג זה. סוג העץ יקבע גם את עובי הקורות. עצים רכים יותר, הקורות שלהם יהיו דקות יותר מאשר קורות העשויות מעצים קשים.

 תחזוק של דק עץ הוא קל, חסכוני ונוח. דקים רצוי לתחזק אותם אחת לשנה, בדרך כלל על ידי שיוף הדק, שימון וחידוש הצבע.

 מחיר הוא השיקול המרכזי בבחירה של סוג הדק. מחירו של הדק נגזר בעיקר מסוג העץ בו תבחרו להשתמש, עובדה שמצביעה על איכותו של הדק ורמת עמידותו.

הדקים הפופולאריים ביותר בארץ הם אורן ואיפאה, אך ישנם גם דקים העשויים מקומרו, אירוקו, טיק ולאחרונה גם דקים מבמבוק.

דק אורן

זהו הדק הנפוץ ביותר, בשל מחירו הזול יחסית ונוחות העבודה איתו. דק אורן מקבל טיפול מחסן מפני פגעי מזג אוויר וחיטוי להגנה מפני חרקים, עוד בטרם ההתקנה שלו. עקב תהליך החיטוי שהוא עובר, צבעו הופך לירקרק, ומרקמו גס במקצת. כיוון שהוא הדק השכיח ביותר בארץ, רוב בעלי המקצוע בתחום מכירים את סוג העץ הזה ויודעים כיצד לעבוד איתו.

דק איפאה

אחד הדקים האיכותיים מבין שלל הדקים הקיימים בשוק. איכותו באה לידי ביטוי בעמידותו בפני נזקים והמראה היוקרתי שלו. דק איפאה עמיד לאורך שנים רבות, אינו נפגע משריטות של גרירת רהיטים או מפגעי מזג אוויר. גם התחזוקה שלו לא דורשת השקעה, בעיקר חידוש הצבע ושימון אחת לשנה. מקורו של עץ האיפאה הוא ביערות הגשם בברזיל, לכן מטבעו הוא עמיד בפני גשם ובפני שחיקה. צבעו של האיפאה כהה יותר מהאורן. עלות דק איפאה גבוהה מאוד, יחסית לדק האורן, אך כך גם איכותו.

דק טיק 

עץ הטיק הוא ממשפחת האיפאה, דק יוקרתי מאוד, אמיד וחזק ולכן גם מחירו גבוה. הטיק גדל ביערות של בורמה וכיום נחשב לעץ נדיר. בגלל הכמות ההולכת ומצטמקת של עצי הטיק בעולם, קשה מאוד למצוא אותו בשוק ולכן גם מחירו הוא בין הגבוהים בעולם. צבעו חום בהיר ומראהו יוקרתי ומעוצב.

דק קומרו

הקומרו דומה ביתרונותיו לדק איפאה. הוא אמנם עץ השייך למשפחת העצים הקשים, אך קל מאוד לעבוד איתו. הוא בעל מראה יוקרתי ועמיד בפני נזקי מזג אוויר. בהתקנה של דק קומרו, חיבורי הדק בדרך כלל נסתרים, לכל אלו המעדיפים לא לראות את הברגים. גם הקומרו הוא עץ טרופי, המגיע מאפריקה וצבעו נע בין חום כהה לצהבהב.

דק אירוקו

זהו עץ טיק אפריקאי. עץ יפה במיוחד, בעל גוונים משתנים של חום עד צהוב, עמיד בפני נזקי הסביבה, מזג האוויר וחרקים, בזכות שמן טבעי הנמצא בגזע העץ. הוא גם מאוד יקר ולא נפוץ כל כך בשימוש בארץ.

דק במבוק

דק חדש יחסית בשוק. קורות הדק בנויים מגבעולי במבוק שמוצמדים אחד לשני באמצעות דחיסה והדבקה. דק הבמבוק הוא חזק ועמיד ומתאים במיוחד לתנאי מזג האוויר בארץ. טווח המחירים כאן רחב יותר ותלוי בסוג הבמבוק וצפיפות הגבעולים.

לאחר שקיבלתם את הסקירה הכללית הזו, נשאר רק להחליט מה התקציב שלכם, מה ההעדפות שלכם, איזה סוג עץ אתם יותר אוהבים, ולהתחיל לבנות את פינת החמד שלכם.