דק אורן

דקים נעשו פריט עיצובי נפוץ ומקובל, וכמעט בכל חצר בית ניתן למצוא דק. התקנת דק מעץ טבעי הפכה לפתרון זול ונוח עבור הרבה בעלי גינות.

דק אורן הינו הדק הנפוץ ביותר בישראל, בעיקר בגלל נוחות העבודה איתו ומחירו הזול יחסית לשאר סוגי העצים המשמשים לבניית דק.

בעלי מקצוע רבים בתחום בניית הדקים, הם בעלי ניסיון רב בבניית דק מסוג אורן, זאת מפני שעצים עבור דק אורן מיובאים לארץ כבר שנים רבות, הרבה לפני ייבוא עצים מארצות אקזוטיות. בנוסף האורך נחשב לעץ רך, כלומר קל יותר לבנות דק עץ מאורן מאשר לבנות דק מעץ איפאה.

דק אורן במרפסת
תהליך בניית דק אורן במרפסת

איכות לוחות העץ עבור דק אורן נמדדת במספרים

המספר מייצג את כמות העיניים שיש לעץ לכל מטר אורך. העץ האיכותי ביותר עבור דק אורן הינו עץ אורן פיני ברמה 5. לארץ מיובאים עצים בעיקר מרוסיה ופינלנד, אך אלו המיובאים מפינלד איכותיים יותר.

לוחות האורן מגיעים לארץ לאחר שעברו תהליך חיטוי. לוחות עץ אורן שעברו תהליך חיטוי, מקבלים גוון ירקרק. עץ האורן חייב לעבור חיטוי, מפני שהוא רגיש מאוד לפגיעה של מזיקים וחרקים וכן אינו עמיד בפני פגעי מזג אוויר.

צביעה ותחזוק של דק אורן

דק אורן יש לצבוע בשמן דקים מיוחד עבור עצים רכים. השימון הראשון של הדק יעשה רק כשבועיים עד חודש לאחר תהליך ההתקנה, זאת כדי שהדק יתייבש לחלוטין לאחר תהליך החיטוי. דק אורן שיצבע מיד לאחר ההתקנה יפלוט שרף והצבע לא ייקלט היטב בעץ. את שימון הדק יש לבצע אחת לשנה, במידה ומדובר בדק שחשוף לפעילות רבה ולשחיקה, רצוי לשמן אותו אחת לחצי שנה.

יתרונות וחסרונות של דק אורן

  • הזכרנו כבר כי מחירו של דק אורן זול יחסית.
  • הוא עץ רך ונוח מאוד לעבודה. רכותו הופכת גם לחיסרון, והופכת אותו להיות רגיש יותר לשחיקה, שריטות, חבלות.
  • הרבה העלי מקצוע מכירים ויודעים כיצד לעבוד איתו.
  • בנוסף עץ האורן מגיע במגוון גדול של מידות ועוביים, המאפשרים להתאימו בקלות לכל סוג דק שבונים. קורות עבור דק אורן ניתן להשיג באורכים של 3-6 מטר והעובי הנפוץ ביותר הוא 33 מ"מ ורוחב של 14 מ"מ.
  • רגישות למזיקים ורטיבות – לכן חשוב להקפיד על קורות שעברו תהליך של חיטוי ואיטום. הזכרנו קודם שאפשר לשים לב לקורות שעברו חיטויי, מפני שהחיטוי משנה את צבע הקורות מלבן צהבהב לירוק בהיר.
  • טיפול שוטף פעם בשנה או אפילו בצי שנה. כשמדובר במקומות בעלי פעילות רבה וחשיפה מרובה לגשם ולשמש. הזנחת הדק תגרום לו להראות אפור ומוזנח.

חשוב לשקול היטב את כל היתרונות והחסרונות, בטרם אתם מחליטים באיזה סוג דק לבחור. אין ספק שהשיקול של תקציב הוא אחד השיקולים המרכזיים בבחירת דקים לגינה. במידה ודק אורן הוא ההחלטה שלכם, רצוי להקפיד על כל הנקודות שמנינו במאמר זה, כדי להבטיח שהדק שלכם ישמור על המראה שלו לאורך שנים.