בניית דקים לגינה

דקים לגינה – שאלות ותשובות

דקים לגינה - מעבר לשימוש הפונקציונאלי, מהווים תוספת עיצובית לגינה ואמורים לשמש אותנו שנים רבות. בניית דק היא גם הוצאה כספית לא קטנה, ולכן לפני שניגש לבניית הדק, רצוי מאוד להקדיש זמן ולענות על חלק משאלות נפוצות וחשובות.

הדבר החשוב מכל הוא תכנון. תכנון מקדים נועד לאפשר לנו להגיע לתוצאה האידיאלית עבורנו, עם כמה שפחות תקלות ובעיות בדרך. בניית דקים לגינה היא תהליך שדורש מחשבה ותכנון מקדים.

דק איפאה מעוצב עם צורת מעויין
דקים לגינה - דק איפאה מעוצב

לכן, ראשית, הבא נחליט מהי המטרה שלשמה אנו מעוניינים לבנות דק בגינה.

המטרה יכולה להיות שימושית –משטח עבור שהייה בחוץ, משטח משחק בטוח לילדים, משטח נעים להלך עליו יחפים, מסביב לבריכה, שביל גישה לבית. בניית דק יכולה גם להיות למטרה קישוטית/עיצובית בלבד. סוג העץ שנשתמש בו ואופן הביצוע של הדק יהיו שונים בהתאם לאופי השימוש.

שנית, מהי מסגרת התקציב העומדת לרשותנו.

דקים לגינה הם הוצאה לא קטנה ומחירם יכול להיות גבוה מאוד. דק איפאה לדוגמא נחשב לדק היוקרתי, העמיד והיפה ביותר. מדובר בזן עץ משובח, עץ חזק, ששומר על מראהו למשך שנים, ובהתאם מחירו גבוה מאוד. מחיר בניית דק משתנה גם בהתאם לשטח אותו רוצים לכסות ולעיצוב שלו. חבל לתכנן דק איפאה מעוצב כשאין לנו אפשרות לממן אותו. לכן, חייבים לדעת מהי מסגרת התקציב העומדת לרשותנו.

שלישית, האם הדק יבוא בהמשך לבית, מסביב לבריכה או כשטח נפרד בפני עצמו ?

דק לגינה שנבנה בצמידות לבית חייב להתאים עצמו לעיצוב הבית. כנ"ל לגבי דק שנועד להיות מסביב לבריכה. האלמנטים העיצוביים של הדק חייבים להתאים עצמם לסביבה, יש לקחת בחשבון האם מדובר בסביבה צמחית או בגינת סלעים.

שאלה רביעית, מהו סוג האדמה שעליה יבנה הדק?

שאלה חשובה כדי לדעת להתקין את התשתית הנכונה. בניית דק נעשית בדרך כלל על אדמה רגילה, לכן יש צורך לחפור בורות, למלא אותם בבטון ולהתקין בהם קורות שעברו תהליך חיטי ואיטום. אם מדובר במשטח מרוצף או בטון, יש להתקין את התשתית הנושאת ישר עליהם, תוך הקפדה על פתחי ניקוז עם גישה נוחה.

שאלה חמישית – האם הדק יהיה חשוף לשמש או מקורה?

דק המוגן מפני שמש וגשם על ידי סוכך או פרגולה, יהיה שונה בתכנון שלו מדק חשוף. יש הבדל באופן הטיפול וצורך להקפיד על כיוון השמש.

טיפול תקופתי הוא הנקודה השישית והחשובה.

דקים לגינה חשופים יותר לפגעי מזג אוויר. כדי לשמור על מראה הדק שלנו לאורך שנים, יש להעניק לו טיפול תקופתי. כל דק שעשוי מעץ חייב לעבור טיפול תקופתי של אחת לשנה. בניית דק היא מלאכה שמסתיימת לאחר יום-יומיים, והדק נראה יפה מאוד בהתחלה, ללא טיפול תקופתי הוא יראה "מסכן" ואפור לאחר כמה שנים. שימון תקופתי בשמן בונדקס (שמן מיוחד לדקים) ישמור על מראה הדק ויגן עליו.

נושא תחזוקת הדק, משתנה בהתאם לסוג הדק. דק איפאה נחשב דק חזק ששומר על מראהו. דק אורן פגיע יותר לפגיעות כגון נפילות של חפצים כבדים או שריטות כתוצאה מגרירת רהיטים. לכן, דק אורן בדרך כלל יצטרך שיוף בנוסף לשימון, במקרים בהם הדק נפגע.

במידה ותזמינו בעל מקצוע אמין ומיומן, הוא ידאג להבהיר לעצמו את התשובות לכל השאלות הנ"ל וישאל שאלו נוספות, בהתאם לגודל הגינה, הסביבה בה אמור להיבנות הדק וכו'.

בתור בעלי הבית, רצוי שנתכנן מראש, נענה על כל השאלות ונגבש לעצמנו רעיון כללי של מראה הדק. כך נוכל להתאים את הדק שלנו לגינה שלנו וליצור עבורנו את הגינה המושלמת.