בניית דק במרפסת - דק עץ למרפסת לאחר שימון

דקים לגינה – סקירה כללית

רצפת דק היא בעצם משטח עשוי מקורות עץ גושני, המותקנת בדרך כלל במרפסת או בגינה. דקים לגינה פופולארים מאוד בארץ, גם בגלל האופציה לחסוך השקיית דשא. 

רצפת דק משדרגת מאוד את מראה סביבת הבית ומעניקה תחושה יוקרתית וטבעית. תחום הבניה של דקים לגינה התפתח מאוד בשנים האחרונות, ישנם סוגים שונים וסגנונות שונים, עיצובים כאלו ואחרים, ופערי מחירים, בהתאם לכך. ישנם כמה דברים בסיסיים, שנכונים לכל סוגי הדקים, מהזולים עד היקרים ביותר.

רצפת דק פופולרית מאוד בגינות, ליד בריכות, מרפסות, גגות וכו'. כיוון שהשימוש הוא בעיקר חיצוני, דקים לגינה במיוחד, רצפת דק חשופה לנזקים חיצוניים כגון שמש, רטיבות, שינויי טמפרטורה, חול ואבנים וכו'. משום כך העץ שמשמש לבניית הדק חייב להיות מטופל היטב, ומחוטא מחרקים לפני ההתקנה, ובנוסף, לאחר בניית דק, לעבור טיפול שוטף מידי שנה או שנתיים.

הזנחה בטיפול השוטף של הדקים תגרום להם נזק בלתי הפיך ותיתן להם מראה עגמומי ואפור. יש לדאוג לנקות את הדק מכתמים שנוצרים משיירי אוכל, חלודה, נשירה של פירות, שיירים של בעלי חיים וכו'. כתמים אלו יש לנגב מיד,  מפני שאם יספגו בעץ, יהיה קשה מאוד ואף בלתי אפשרי לנקותם.

התקנה של דק עץ חיצונית לבית חייבת להיעשות על פי תכנון מקדים, בהתאם לצורך ולתנאי השטח. לא ניתן להתקין את רצפת הדק ישירות על האדמה, אלא חייבים לבודד את העץ מן האדמה הלחה ולאפשר זרימת מים אל מתחת למשטח הדק, כדי שהדק לא יאגור נוזלים. לכן בדרך כלל יש לבנות תשתית מוגבהת מעץ או מתכת.

חשוב לאפשר גישה למקומות "מועדים לפורענות" תחת הדק, כגון פתחי ניקוז, צנרת מים וכו'.

רצוי לתכנן היטב את רצפת הדק בנקודות המפגש עם הבית, לתכנן היטב שיפועים ומדרגות בהתאם לצורך, כדי למנוע כניסה של מים לתוך הבית.

חידוש הדק יעשה על ידי ליטוש עם מכונת ליטוש מקצועית. בטרם הליטוש יש לבדוק את הברגים היטב, שהם לא משוחררים, במידה וכן, יש לחזק ולהעמיק אותם. וכמובן חשוב אחרי הליטוש למרוח שכבה מגנה של שמן דק, כדי שהדק יעמוד בפגעי מזג האוויר.

תוספת דקים לגינה מעניקים מראה משובב ונעים, וכן יוצרים משטח שנוח וכיף לשהות בו בימי השמש הרבים הקיימים בארץ. כדי להנות מהתוצאה הסופית לאורך שנים, חשוב לבצע את בניית הדק לגינה בידי בעלי מקצוע מומחים ולהמשיך לטפל בהם באופן שוטף.