דקים לגינה – כיצד תוזילו עלויות

השמש זורחת, הבוקר חמים, ואתם מחפשים את הפינה האידיאלית לשתות את כוס הקפה הראשונה שלכם. מה יותר מושלם מלשבת על משטח דק, היושב באמצע גינה פורחת ? מי לא רוצה לקום כל בוקר עם תחושה של צימר בצפון ?

 דקים לגינה הם אמנם תוספת לא זולה, אך עם זאת אנשים רבים לא מוותרים, ובוחרים לרצף את הגינה בדק עץ, פתרון שהוא פונקציונאלי, נוח ויפה מבחינה עיצובית.

דק איפאה מוגבה עם מדרגות מוקף בגדר
דק איפאה מוגבה עם מדרגות מוקף בגדר

דקים לגינה נותנים תחושה נעימה יותר. כיף להזמין חברים ביום אביבי נעים לארוחת צהריים טעימה, לשבת בחוץ על משטח דק עץ, סביב שולחן וכיסאות תואמים, למול גינה מטופחת.

בעבר נהגו לרצף משטחי חוץ באמצעות מרצפות, אולם בשנים האחרונות הרבה אנשים בוחרים באופציה של דקים לגינה כפתרון האידיאלי עבורם. העץ הוא חומר גלם חזק ונוח לעבודה ומאפשר חופש פעולה נרחב בבניית דקים. הודות לכך ניתן לראות דקים לגינה מעוצבים ומורכבים בכל צורה, גובה וצבע – זאת הודות לתכונות של העץ.

ענף הבניה בעץ התפתח כל כך בעשור האחרון, ומתבטא בריבוי בעלי מקצוע וקבלני עץ הבונים דקים איכותיים ומעוצבים. הרבה מחסני עצים מספקים מוצרים חדשניים בתחום בניית הדקים ומאפשרים לבנות דקים מיוחדים ואיכותיים יותר.

כדי לדעת כיצד להוזיל עלויות, יש לדעת ממה מורכב מחיר הדק. להלן כמה דרכים להוזיל את עלות בניית דק מבלי לפגוע באיכות שלו:

  1. חומר גלם – סוג העץ ממנו עשוי הדק. סוג העץ יכול להיות אורן, איפאה, טיק במבוק ועוד. בחרו בסוג עץ שהוא לא יקר מאוד. העצים היקרים שנחשבים איכותיים הם האיפאה והקומרו. גשו באופן עצמאי למחסן עצים, זה יהפוך את המחיר של חומר הגלם לזול יותר. במידה ואתם מכירים עוד כמה מכרים או שכנים שרוצים לבנות דק, רצוי כי תיגשו למחסן עצים יחד לרכישה משותפת. ככל שכמות החומר שתרכשו תהיה גדולה, סביר להניח שתקבלו מחיר זול יותר.
  2. היכן נבנה הדק – הקמה של דקים על אדמה חולית היא מורכבת יותר מאשר הקמה על משטח מרוצף. הקמה על אדמה חולית תדרוש בניית תשתית חזקה יותר ולכן גם יקרה יותר.
  3. דק עם ברגים סמויים או ברגים גלויים – שימוש בברגים סמויים יעלה לכם יותר.
  4. העונה בשנה בה תרצו להקים את הדק – החודשים המבוקשים ביותר להקמת דקים לגינה הם האביב והקיץ, מאחר שזה הזמן בו אנשים יוצאים לגינה ונהנים מהישיבה בחוץ.
  5. עלות איש מקצוע – ערכו סקר שוק נרחב, בדקו עם כמה אנשי מקצוע, עם חברים שכבר בנו דק. זכרו, יש אפשרות להתמקח עם כל אחד.

בניית דקים לגינה היא לא עניין של מה בכך, לכן רצוי מאוד שלא תבנו את הדק בעצמכם, אלא אם כן אתם מיומנים בעבודות מסוג זה, יש לכם את הכלים המתאימים ואתם יודעים מה אתם עושים.

חשוב לכם שהדק יהיה יציב וילווה אתכם לאורך שנים, לכן הימנעו מלקחת את העבודה על עצמכם, כדי שבסוף הניסיון להוזיל בעלויות, לא יעלה לכם ביוקר.