בניית דק עץ – טיפים חשובים

בניית דק עץ בחצר הבית הפכה להיות אופציה מועדפת על הרבה אנשים בישראל.

דק עץ תורם לחצר מבחינה עיצובית, מעניק תחושה של טבע אמיתי בחצר הבית, גם אם אנחנו גרים בסביבה עירונית. בנוסף לתרומה העיצובית, ישנו את מצב משק המים העגום בישראל, שמקשה על תחזוקת גינה, שהיא עבודה לא קלה בפני עצמה, גיזום, כיסוח, השקיה, ניקוי, עידור ועוד.

בניית דק עץ בגינה נותנת פיתרון אידיאלי עבור כל אלו המעוניינים להשקיע פחות בתחזוקת הגינה שלהם.

עוד בטרם תגשו לשלבי התכנון, הרכישה והבניה של הדק, ריכזנו כמה טיפים חשובים, שאספנו משנים של ניסיון, כדי לעזור לכם לבנות את הדק שתמיד חלמתם עליו.

בניית דק, שלב ראשון – החליטו איזה סוג עץ הוא המתאים לכם ביותר.

סוג העץ בו תבחרו לבניית הדק ישפיע על מראה הדק, האיכות וכמובן על המחיר. בדקו את סוגי העצים המשמשים לבניית דק, בדקו את התכונות של כל עץ ועץ ולאחר מכן החליטו על סוג העץ המתאים לכם ביותר. השיקולים שיש לקחת בחשבון, מלבד סוג העץ, הם כמובן התקציב העומד לרשותכם, והשימוש שיעשה בדק.

בניית דק, שלב שני – החליטו באיזה אופן תרצו להניח את קורות העץ.

אחרי שהחלטתם באיזה סוג עץ תשתמשו, חשוב שתדעו כי יש כמה אופציות להניח את קורות הדק. צורת ההנחה של קורות העץ תשפיע על המראה הסופי של הדק. את הקורות ניתן להניח במספר צורות – הפופולארית שבהן היא הנחת הקורות לרוחב. צורת הנחה זו מתאימה במיוחד עבור משטחים גדולים או שבילים.

הנחת הקורות לאורך מתאימה לאלו הרוצים ליצור מראה אסתטי ונקי יותר.

ישנה אפשרות להניח את הקורות באלכסון, כדי ליצור מראה מעניין יותר.

בניית דק , שלב שלישי – האם יש צורך להוסיף מדרגות לדק

יש מקומות בהם יש צורך להוסיף מדרגות לדק, כדי לאפשר גישה נוחה יותר. תוספת של מדרגות תורמת למראה הכללי של הגינה וגם למראה הדק. ישנם דקים לגינה שמחייבים שימוש במדרגות. עלות של מדרגות דק אינה גבוהה, אבל ישנה חשיבות לתכנן מיקום המדרגות והפרשי הגובה בינן לבין הדק, כיוון שאלו משפיעים על המחיר הכללי של הדק וגם על מראהו.

בניית דק עם מדרגות- דק איפאה עם מדרגות לאחר שימון
בניית דק עם מדרגות- דק איפאה עם מדרגות לאחר שימון

בניית דק, שלב רביעי – מה יהיה גובהו של הדק

כשמתכננים דקים לגינה, ישנה חשיבות לתכנון היחס בין גובה הדק לגובה הגינה או האדמה עליה הדק יושב. בניית דק עץ אפשרית במגוון גבהים. הגובה המומלץ והמקובל הוא נמוך מגובה רצפת הבית, שכן זה מסייע בניקוז מי הגשמים, שלא יכנסו לבית.

בניית דק, שלב חמישי – אפשרויות עיצוב

דקים לגינה הם מוצר נאה ואלגנטי, אך תמיד יש מקום להיות יצירתיים. במידה ואתם מתעניינים בבניית דק מעוצב, כדאי להתייעץ עם איש מקצוע בעל ניסיון, אדריכל, או אדריכל נוף. מחירו של  דק מעוצב בצורה ייחודית או לא סטנדרטית יהיה בדרך כלל גבוה יותר, תוך התחשבות במחיר העבודה יותר מאשר במחיר החומר. כדי לבצע את העיצוב בצורה הטובה ביותר, בחרו באיש מקצוע בעל ניסיון מוכח.

שיהיה בהצלחה !