בניית דק ללא ברגים

הרבה אנשים חושבים שהברגים על הדק מהווים גורם שמכער את הדקים, לכן דק עם ברגים סמויים הוא יפה ואלגנטי יותר. דק סמוי הוא דק ללא ברגים.

בניית דק סמוי בעצם מתבצעת עם ברגים שמחברים את הדק לתשתית, אך הברגים אינם נראים לעין, בניגוד לדק רגיל.

 ישנה אופציה של הסתרת הברגים באמצעות שימוש בפקקים. פקקים אלו יהיו לרוב עשויים מהעץ עצמו, אך הם דורשים עבודה רבה לשם התקנתם. מחיר העבודה לא תמיד פרופורציונאלית ביחס לתוצאה, ולכן השימוש בפקקים מועט. הפקקים לא תמיד נותנים את התוצאה המבוקשת בצורה מלאה ועדיין ניתן להבחין בברגים.

כיום ישנה טכנולוגיה המאפשרת בניית דק ללא ברגים בצורה מהירה ונוחה. המוצר עצמו רשום כפטנט וניתן להשיגו במספר מחסני עצים מורשים. הטכנולוגיה עדיין חדשה יחסית בארץ ולא ממש נפוצה, כך שרוב בעלי המקצוע פחות מנוסים בה מאשר בעבודת בניית דק רגילה.

 הטכנולוגיה של בניית דק סמוי, מבוססת על קורות עץ המגיעות מחורצות ומוכנות להתקנה בנוסף לאלמנטים שפותחו במיוחד לצורך שיטת בניה זו, כך שיתאפשר לחבר ולהצמיד את הקורות לתשתית הדק. בניית דק בשיטה זו בעצם מעניקה לנו משטח דק שהברגים בו מוסתרים בחריצים והדק נשאר שלם וללא חורים.

השימוש בטכנולוגיה זו מתאים לשימוש אך ורק בעצים קשים כגון איפאה, אירוקו וטיק ולא לעץ אורן.

התקנת דק ללא ברגים היא יקרה יותר מאשר התקנת דק רגיל, וזאת בשל העלות של האלמנטים וקורות העץ המחורצות. אך למרות המחיר הלא זול, יותר ויותר אנשים מעדיפים התקנה או  בנייה של דק עם ברגים סמויים.

חשוב לבחור בעל מקצוע בעל ניסיון בכל מה שקשור לבניית דקים לגינה, אך חשוב פי כמה להקפיד על בעל מקצוע שיש לו ניסיון מוכח בתחום בניית דק סמוי. חבל שתשקיעו הרבה כסף בדק סמוי ולא תקבלו דק מושלם – שזה בדיוק מה שדק סמוי נועד להיות.

בניית דק סמוי  – איך זה עובד?

התשתית של הדק עשויה מפולימר פלסטי, שהותאם במיוחד עבור דקים. תשתית זו מאופיינת בחוזק ועמידות ובמקביל גם בגמישות. תכונות אלו חשובות כדי לקבע את משטח הדק שמתרחב ומתכווץ בהתאם לתנאי מזג האוויר. הכרחי להשתמש באריחי דק מחורצים כדי לחבר אותם לתשתית הדק.

בניית דק סמוי – יתרונות השיטה

  • מראה – דק ללא ברגים הוא בעל מראה יותר יפה, חלק ויוקרתי.
  • עבודה מדוייקת – הודות לשימוש בטכנולוגיה מיוחדת זו, בניית דק סמוי תשיג לרוב תוצאה מושלמת.
  • אפשרויות לשינוים – ניתן לשנות את מיקומן של קורות הדק והמראה שלהן לא יפגע.
  • ייבוש מהיר – דק ללא ברגים מתייבש מהר יותר וכך נשמר טוב יותר ולאורך זמן.

החיסרון היחידי בבניית דק סמוי הוא שאין מספיק בעלי מקצוע שיש להם ניסיון בהתקנת המוצר.