איך בוחרים פרקט לבית

רצפת עץ לבית היא כבר לא נחלת העשירים בלבד, המגוון הרחב של סוגי הפרקטים מאפשר לכל אחד ואחת לממן פרקט לבית ולשנות כליל את עיצוב ביתו. המקור של רצפת הפרקט הוא במדינות ארה"ב ואירופה שחיפשו פיתרון טוב לרצפה מבודדת שלא תתפוס את הקור העז של ימי החורף וכך נוצר הרעיון של רצפת עץ שהיא גם פונקציונאלית וגם דקורטיבית. הקהל הישראלי אהב את הרעיון מבחינת העיצוב שלו ורצפות הפרקט תפסו פופולאריות רבה בארץ. מכיוון שהדרישה הפונקציונאלית של הפרקט בישראל היא פחותה, שכן אנו לא סובלים יותר מדי מימים קרים, הגמישות בבחירת סוג הפרקט לבית היא גדולה. כשעושים שיפוצים בבית אחד השיקולים המרכזיים הוא הריצוף והשאלה "איך לבחור פרקט לבית?" צצה כל פעם מחדש.

אז איך בוחרים פרקט לבית?

רצפת הפרקט הפכה להיות מאוד פופולארית ואנחנו יכולים לראות אותה מופיעה במשרדים, עסקים, בתי קפה ובתים פרטיים כאחד. הבחירה בפרקט לבית מתבססת על סוגי הפרקט השונים הקיימים בשוק, לכל אחד יתרונות וחסרונות ביחס לדיירי הבית ולאופי החיים שלהם. הסוג הפופולארי ביותר של פרקט לבית הוא פרקט למינציה והסוג השני הוא פרקט עץ טבעי המכונה פרקט רב שכבתי.

 

מתי כדאי לבחור פרקט למינציה לבית?

פרקט למינציה הינו ריצוף דמוי-עץ סינתטי ונחשב לנפוץ ביותר בישראל מסוגי הפרקטים. פרקט למינציה עשוי מתערובת סיבי עץ דחוסים המשלבים דבקים וחומרים נוספים שנותנים לפרקט את העמידות והחוזק שלו, תשתית זו מכונה HDF. על הבסיס הזה יש את ההדפס הרצוי של הפרקט שמגיע במגוון דגמים, מרקמים וצבעים. העובי של פרקט למינציה הוא בין 6 מ"מ ל8 מ"מ. פרקט למניציה מכינים על ידי הנחתו על תשתית ספוג שמסייעת בבידוד רעשים והפקת האלמנט האקוסטי של רצפות אלו.

הבחירה המקובלת בפרקט למינציה נובעת ממספר סיבות עיקריות:

  • פרקט למינציה נחשב לזול ביותר בעולם הפרקטים מבחינת המחיר שלו, מחיריו נעים בין 80 ל190 ש"ח למ"ר כולל ההתקנה, כאשר המחיר משתנה ותלוי ברמת השחיקה והאיכות של הפרקט.
  • ההתקנה של פרקט למינציה היא פשוטה מאוד ולעיתים ניתן לעשות אותה באופן עצמאי ולחסוך את הכסף, על אף שתמיד רצוי להשתמש באיש מקצוע שיעשה את העבודה בצורה הטובה ביותר. מעבר לכך ההתקנה מהירה וחוסכת זמן, משאבים כלכליים ונפשיים כאחד.
  • עמידות פרקט למינציה באקלים הישראלי הופכת אותו לנדרש ביותר. קיימות רמות שחיקה שונות של פרקטי למינציה הנמדדות על ידי מדד AC. עבור ביתנו נרצה לרוב לבחור בממד 4AC או 5AC שנחשב לרמת עמידות גבוהה יותר שמתאימה לטווח הארוך.
  • על אף שפרקט למינציה לא עשוי ברובו מעץ הוא נותן מגוון רחב של עיצובים דמויי עץ שהם לא פחות טובים ונותנים את אותה התחושה הרצויה.
  • בעקבות העמידות הגבוהה של פרקט למינציה הוא יכול להתאים מאוד לחדרי ילדים – מצד אחד ליצור רצפה עמידה לשריטות ולמקום שיש בו תנועה בלתי פוסקת, ומצד שני ליצור אווירה חמה ונעימה כמו שחדר ילדים רוצה לשדר.

לאלו מאיתנו שרוצים חומרים טבעיים ואמיתיים בביתם פרקט למינציה זו לא התשובה שכן מדובר בחומר סינתטי. כמו כן ל"חולי הניקיון" שבינינו יש לקחת בחשבון כי פרקט למינציה רגיש למים ועל כן לא רצוי לשפוך דלי מים שלם בעת השטיפה אלא לנקות עם סמרטוט לח או עם שואב אבק.

מתי כדאי לבחור פרקט רב שכבתי לבית?

פרקט רב שכבתי הוא הסוג השני הנפוץ ביותר בארץ והוא עשוי מעץ טבעי. הבסיס של פרקט רב שכבתי הוא 2 שכבות עץ שונות בעוביים שונים – שכבד אחת של לביד עץ ושכבה נוספת של עץ טבעי מעליו. אם בחרתם בפרקט רב שכבתי חשוב לקחת בחשבון כי שכבת העץ היא זו שכפות רגלינו ידרכו עליה ועל כן רצוי שיהיה מדובר בעץ קשה שרמת השחיקה שלו לאורך הזמן תהיה איטית. פרקט רב שכבתי הוא יקר יותר מפרקט למינציה כיוון וההתקנה שלו היא קשה יותר וחומר הגלם הוא טבעי ואיכותי יותר. מחיר של רכישת הפרקט והתקנתו יעלו לכם בין 300 ל500 ש"ח למ"ר. אך מעבר לכך יש לקחת בחשבון אחזקה של רצפת הפרקט לאורך השנים שגם היא הוצאה מתמשכת.
אלו המחפשים לביתם מראה חם ועוצמתי שמשדר טבע יבחרו בפרקט הרב שכבתי. אך יש לקחת בחשבון כי בבתים עם ילדים רמת השחיקה שלו יכולה להיות מהירה יותר כיוון והוא הרבה יותר רגיש מפרקט למינציה והוא דורש תחזוקה קבועה לאורך השנים – צביעתו, מריחה בשמן, שיוף וכו'.